SchaesbergKoempel schreef:
045J Als je kijkt naar de statistieken van KoempelAnjovins, creëert Doornbosch vrijwel nooit direct kansen voor zijn medespelers. Vergeleken met andere middenvelders in de competitie, past hij een gemiddeld aantal van zijn passes naar voren.
Hij is helemaal geen creatieve passer. Hij moet het echt hebben van zijn defensieve werk zonder bal en van het winnen van luchtduels, maar is daarin niet per se een grote verbetering tov van wat we al hebben met Muller en Beerten.
Ik vind het verder niet erg dat ze zo’n jongen aan de selectie hebben toegevoegd. Penders zal een duidelijke rol voor hem voor ogen hebben (vermoedelijk als centrale verdediger).
27 juni 2026 om 14:33
Volgens mij had ik mijn thread op X over Dyon Dorenbosch nog niet hier op het forum geplaatst. Ik heb hem daarom even wat uitgebreider uitgewerkt in onderstaand bericht, zodat het ook zonder X goed te volgen is. Niet alle statistieken uit de radars staan erin, maar wel de belangrijkste punten om zijn profiel en rol binnen de huidige selectie te duiden. Mochten mensen zonder X bepaalde vergelijkingen of specifieke stats willen zien, laat maar weten. Dan kan ik die alsnog hier plaatsen.
Dyon Dorenbosch naar Roda JC: profiel en vergelijking met Müller, Nisbet, Tol en Van den Buijs
Roda JC heeft Dyon Dorenbosch binnengehaald. Een interessante toevoeging, omdat hij niet één vaste positie heeft. Bij FC Eindhoven zie je hem terug als rechter centrale middenvelder, linker centrale middenvelder, defensieve middenvelder en zelfs af en toe als centrale verdediger.
Dat maakt hem geen speler die je heel simpel in één hokje kunt plaatsen. Hij is geen pure 6, geen klassieke 8 en ook geen echte centrale verdediger zoals Marco Tol of Dario van den Buijs. Dorenbosch lijkt vooral een hybride speler: iemand die tussen verdediging en middenveld kan bewegen.
Eerder maakte ik op X al een korte thread over zijn profiel. Hieronder werk ik die analyse nog een keer uit, zodat duidelijker wordt waar hij zich onderscheidt van de huidige spelers in de selectie.
Ik raad wel aan om de originele thread via X te bekijken:
https://x.com/i/status/2069122553960931382
Daar zie je de radars en heatmaps in één oogopslag naast elkaar, waardoor vergelijken veel makkelijker is. In dit bericht neem ik niet alle statistieken over om het overzichtelijk te houden, maar vooral de belangrijkste punten die zijn profiel goed samenvatten. Wie alle onderliggende cijfers en visuals wil zien, kan het beste de originele thread bekijken. In tekstvorm wordt het automatisch wat langer en minder visueel.
Uitleg bij de data
De radars zijn gebaseerd op Wyscout-data. De waarden zijn per 90 minuten, zodat spelers eerlijker met elkaar vergeleken kunnen worden.
Belangrijke begrippen:
- Progressive passes: passes die het spel duidelijk vooruit helpen.
- Progressive carries: loopacties met de bal waarmee een speler het spel richting het doel van de tegenstander verplaatst.
- Acceleration with ball: versnellingen met bal aan de voet.
- pAdj: possession adjusted. Dat corrigeert verdedigende acties voor hoeveel balbezit een team heeft.
- Defensive actions: verdedigende acties zoals druk zetten, onderscheppen, tackelen en duels aangaan.
- Smart passes: passes die een duidelijke kansrijke of slimme oplossing vooruit zoeken.
- Short & medium pass %: percentage geslaagde korte en middellange passes.
- Long pass %: percentage geslaagde lange passes.
- npxG: expected goals zonder strafschoppen.
Belangrijk om mee te nemen: de radars van Dorenbosch zijn vergeleken met centrale en defensieve middenvelders uit de Eerste Divisie. De radars van Tol en Van den Buijs zijn vergeleken met centrale verdedigers. Dat is dus geen één-op-één vergelijking, maar het helpt wel om de profielen naast elkaar te leggen.
1. Dyon Dorenbosch
De eerste vier radars laten vooral zien dat Dorenbosch door de jaren heen een middenvelder is met veel arbeid zonder bal. Hij is niet de pure spelmaker die alles dicteert, maar iemand die druk zet, duels aangaat, ruimtes dichtloopt en daarna vooruit probeert te spelen zodra hij de bal verovert.
Zijn profiel is over meerdere seizoenen redelijk herkenbaar. Vooral in 2022/23 en 2023/24 valt zijn verdedigende activiteit op:
- 12,43 defensieve acties per 90 in 2022/23
- 11,62 defensieve acties per 90 in 2023/24
- 9,23 defensieve acties per 90 in 2024/25
- 9,17 defensieve acties per 90 in 2025/26
- 6,31 tackles + intercepties pAdj in 2022/23
- 5,80 tackles + intercepties pAdj in 2023/24
- 4,41 tackles + intercepties pAdj in 2024/25
- 4,34 tackles + intercepties pAdj in 2025/26
Dat beeld past ook bij de heatmaps. Dorenbosch beweegt vooral in de centrale as, tussen verdediging en middenveld. Per seizoen wisselt hij iets van kant, maar hij blijft in hetzelfde gebied actief: niet hoog als aanvallende middenvelder, maar ook niet vastgeplakt aan de laatste lijn.
Zijn positieverdeling past daar ook bij:
- 46 wedstrijden als defensieve middenvelder
- 43 wedstrijden als centrale middenvelder
- 16 wedstrijden als centrale verdediger
Dat zegt eigenlijk al veel. Dorenbosch is geen speler met één vaste rol, maar iemand die in verschillende fases van het spel op verschillende plekken kan uitkomen.
Aan de bal is hij niet extreem uitgesproken. Zijn passing is degelijk, maar niet het meest onderscheidende onderdeel van zijn profiel:
- 85,78% short & medium pass completion in 2022/23
- 86,42% short & medium pass completion in 2023/24
- 31,96% short & medium pass completion in 2024/25
- 87,46% short & medium pass completion in 2025/26
- 7,08 progressive passes per 90 in 2022/23
- 6,02 progressive passes per 90 in 2023/24
- 5,89 progressive passes per 90 in 2024/25
- 3,59 progressive passes per 90 in 2025/26
Vooral in zijn eerdere seizoenen bij Eindhoven bracht hij het spel dus nog redelijk vaak vooruit met passing. In 2025/26 is dat wat minder zichtbaar, al gaat het daar ook om minder minuten: 952 minuten tegenover 3.097 minuten in 2023/24 en 2.857 minuten in 2024/25.
Aanvallend is hij geen speler met veel dreiging:
- 0,11 npxG per 90 in 2024/25
- 0,11 npxG per 90 in 2025/26
- 0,09 assists per 90 in 2024/25
- 0,00 assists per 90 in 2025/26
- 0,95 schoten per 90 in 2025/26
- 1,42 balcontacten in de zestien per 90 in 2025/26
Hij komt dus wel af en toe in aanvallende zones, maar zijn grootste waarde lijkt niet te zitten in goals, assists of het creëren van kansen. Dorenbosch is vooral een speler die balans, loopvermogen en druk naar voren kan brengen.
Kort gezegd: Dorenbosch is een middenvelder die veel doet zonder bal, druk zet en vooruit wil spelen na balverovering.
2. Vergelijking met Joey Müller
Joey Müller is bij Roda de meest duidelijke controleur. Zijn radar laat vooral een speler zien die sterk is in passing, balvastheid en rust aan de bal.
Müller valt op met:
- 89,90% short & medium pass completion
- 62,38% long pass completion
- 100,0% smart pass success
- 4,83 progressive passes per 90
- 53,66% dribble success
- 3.485 minuten
Daarmee is Müller meer de speler die het spel ordent. Hij hoeft niet constant druk naar voren te zetten, maar zorgt ervoor dat de ploeg in balbezit rustig blijft en de bal in de ploeg houdt.
Dorenbosch is anders. Hij is minder uitgesproken als controleur en heeft niet dezelfde passingzekerheid als Müller. Zeker in vergelijking met Müller valt op dat Dorenbosch minder verfijnd is in de opbouw.
Maar Dorenbosch brengt wel iets anders:
- meer loopvermogen;
- meer druk naar voren;
- meer verdedigende activiteit;
- meer vermogen om door te stappen;
- meer flexibiliteit tussen middenveld en defensie.
Waar Müller vooral rust brengt, lijkt Dorenbosch meer energie te brengen. Hij is meer een speler die de boel kan aanjagen dan iemand die het tempo constant bepaalt.
Kort gezegd: Müller is de controleur, Dorenbosch meer de loper en drukzetter.
3. Vergelijking met Joshua Nisbet
Joshua Nisbet is weer een ander type middenvelder. Hij is dynamischer aan de bal dan Dorenbosch en Müller. In zijn radar zie je vooral dat hij meer meters met de bal maakt.
Nisbet valt op met:
- 1,96 progressive carries per 90
- 0,29 acceleraties met bal per 90
- 61,54% dribble success
- 5,89 progressive passes per 90
- 89,51% short & medium pass completion
- 52,24% gewonnen luchtduels
- 8,64 defensieve acties per 90
Nisbet is dus meer de speler die indraait, onder druk weg kan draaien en zelf meters maakt met de bal. Hij heeft meer baldrang dan Dorenbosch.
Dorenbosch zit daar qua profiel tussenin. Hij is minder uitgesproken controleur dan Müller en minder baldragend dan Nisbet. Zijn waarde zit meer in arbeid, druk zetten en het verbinden van linies.
Als je naar de rollen kijkt, zou je kunnen zeggen:
- Müller bewaakt de controle.
- Nisbet brengt meer dynamiek aan de bal.
- Dorenbosch brengt loopvermogen, duelkracht en druk naar voren.
Daarom kan Dorenbosch naast beide types logisch passen. Naast Müller kan hij energie en druk toevoegen. Naast Nisbet kan hij meer balans en verdedigende arbeid brengen.
Kort gezegd: Nisbet is dynamischer aan de bal, Dorenbosch actiever zonder bal.
4. Vergelijking met Marco Tol en Dario van den Buijs
Als je Dorenbosch doortrekt naar een rol achterin, moet je hem niet zien als eenzelfde type als Marco Tol of Dario van den Buijs. Dat zijn echte centrale verdedigers met rust in de opbouw.
Tol valt als centrale verdediger op met:
- 3.459 minuten
- 12,54 progressive passes per 90
- 1,48 progressive carries per 90
- 75,0% dribble success
- 55,67% long pass completion
- 68,21% gewonnen defensieve duels
- 0,94 blocks per 90
Van den Buijs valt op met:
- 13,86 progressive passes per 90
- 1,66 progressive carries per 90
- 100,0% dribble success
- 53,22% long pass completion
- 7,67 intercepties pAdj per 90
- 0,96 blocks per 90
- 9,27 defensieve acties per 90
Bij Tol en Van den Buijs zie je duidelijk het profiel van opbouwende centrumverdedigers. Ze spelen veel vooruit, dragen soms in en hebben de rust om van achteruit het spel te verplaatsen.
Dorenbosch is anders. Als hij achterin speelt, lijkt hij meer een speler die kan uitstappen richting het middenveld. Niet de verdediger die vanaf achteruit alles opbouwt zoals Tol of Van den Buijs, maar iemand die kan doordekken, een duel aangaat en daarna de ploeg hoger op het veld houdt.
Dat past ook bij zijn middenveldprofiel. Hij is gewend om ruimtes dicht te lopen en druk te zetten. Als centrale verdediger zou hij dus waarschijnlijk vooral waarde hebben in een rol waarin hij mag doorschuiven en agressief vooruit mag verdedigen.
Kort gezegd: Tol en Van den Buijs zijn echte opbouwende centrale verdedigers. Dorenbosch is eerder een hybride verdediger/middenvelder die kan uitstappen.
5. Wat kan Dorenbosch toevoegen aan Roda?
Dorenbosch lijkt vooral interessant door zijn flexibiliteit. Hij hoeft niet per se als basisspeler op één vaste positie te worden gezien, maar kan in meerdere rollen waarde hebben.
Hij kan als defensieve middenvelder spelen, als centrale middenvelder en eventueel als centrale verdediger in een specifieke wedstrijdsituatie. Dat is handig in een seizoen waarin je met blessures, schorsingen en wisselende wedstrijdbeelden te maken krijgt.
Zijn profiel past vooral bij wedstrijden waarin Roda:
- meer druk naar voren wil zetten;
- een middenvelder nodig heeft die veel meters maakt;
- iemand zoekt die duels aangaat;
- een speler wil die tussen linies kan bewegen;
- een extra optie nodig heeft om achterin door te schuiven.
Hij is minder de speler die je haalt voor veel goals, assists of pure creativiteit. Daarvoor zijn zijn aanvallende cijfers te beperkt. Zijn waarde zit meer in de balans van het elftal.
De verschillen in één overzicht
Dyon Dorenbosch
Type: hybride middenvelder/verdediger
Sterk in: verdedigende arbeid, druk zetten, loopvermogen, doordekken
Minder sterk in: pure creativiteit, eindproduct en uitgesproken spelverdeling
Rol: flexibele schakel tussen verdediging en middenveld
Joey Müller
Type: controlerende middenvelder
Sterk in: passing, rust aan de bal, positionering en balvastheid
Minder sterk in: explosiviteit en druk naar voren
Rol: controleur die structuur brengt in balbezit
Joshua Nisbet
Type: dynamische middenvelder
Sterk in: progressive carries, indraaien, versnellen met bal en dynamiek
Minder sterk in: pure controle zoals Müller
Rol: middenvelder die met de bal meters maakt en tempo toevoegt
Marco Tol
Type: opbouwende centrale verdediger
Sterk in: progressive passes, positionering, verdedigende duels en betrouwbaarheid
Minder sterk in: pure snelheid en explosiviteit vooruit
Rol: vaste centrale verdediger die rust brengt achterin
Dario van den Buijs
Type: opbouwende linker centrale verdediger
Sterk in: progressive passes, intercepties, blocks en inspeelpasses
Minder sterk in: pure wendbaarheid en dynamiek
Rol: ervaren verdediger die de opbouw van achteruit verzorgt
Conclusie
Dorenbosch is geen directe kopie van Müller, Nisbet, Tol of Van den Buijs. Hij zit qua profiel een beetje tussen middenveld en verdediging in.
Hij is minder een controleur dan Müller, minder baldragend dan Nisbet en minder een echte centrale verdediger dan Tol of Van den Buijs. Zijn kracht zit juist in die tussenrol: druk zetten, ruimtes dichtlopen, doordekken en daarna simpel vooruit spelen.
Dat maakt hem interessant voor Roda. Niet per se als speler die je in één vaste positie moet duwen, maar als flexibele schakel binnen de selectie. Als Penders wil variëren tussen controle, druk naar voren en doorschuiven vanuit achterin, kan Dorenbosch daarin een nuttige rol krijgen.
Kort gezegd: Dorenbosch is geen pure 6, geen klassieke 8 en geen vaste centrale verdediger. Hij is vooral een speler die de verbinding kan vormen tussen verdediging en middenveld.